Väder i Lemland: prognos och klimat

Dagens prognos för Lemland visas här nedan och uppdateras var 30:e minut. Klimatet är havsnära: vid FMI:s station Lemland Nyhamn är årsmedeltemperaturen 7,0 °C (normalperioden 1991 till 2020), februari är kallast med -1,1 °C och augusti varmast med 16,9 °C.

Uppdaterad

Morgondimma över en vik i skärgården

Vädret i Lemland just nu

12° Nu: Mulet Vind SO 6 m/s · Nederbörd nästa timme 0 mm
  • I dag12° / 8°4,4 mm
  • lördag 24/1012° / 7°0 mm
  • söndag 25/1011° / 10°0 mm
  • måndag 26/1011° / 10°0 mm
  • tisdag 27/1011° / 9°0 mm
  • onsdag 28/1011° / 10°0 mm

Prognosen uppdaterad 2026-10-23 01:30 · Data: MET Norway (yr.no), CC BY 4.0

Var hittar jag dagens väder i Lemland?

Söker du vädret just nu eller prognosen för de närmaste dagarna, gå direkt till någon av de här tjänsterna:

Resten av sidan handlar om klimatet: vad du kan vänta dig en vanlig januaridag eller julidag i Lemland.

Hur är klimatet i Lemland månad för månad?

Tabellen bygger på FMI:s normalvärden för perioden 1991 till 2020. För stationen Lemland Nyhamn publicerar FMI bara månadens medeltemperatur. Medelmaximum, medelminimum och nederbörd kommer därför från FMI:s station Jomala Jomalaby inne på fasta Åland, som har fullständig statistik. Skillnaden mellan de två stationerna säger en hel del om hur havet påverkar vädret.

MånadMedel Nyhamn (°C)Medel Jomalaby (°C)Medelmax Jomalaby (°C)Medelmin Jomalaby (°C)Nederbörd Jomalaby (mm)
Januari0,2-1,40,9-4,053
Februari-1,1-2,40,4-5,336
Mars0,4-0,23,2-3,334
April3,24,08,30,331
Maj7,79,213,84,437
Juni12,413,617,99,056
Juli16,717,021,212,548
Augusti16,916,320,411,965
September13,111,915,68,364
Oktober8,36,99,74,074
November4,63,15,20,968
December2,10,42,5-2,062
År7,06,59,93,1628

Källa: FMI, normalvärden 1991 till 2020. FMI:s statistiksidor saknade delvis innehåll i oktober 2026, så siffrorna är hämtade ur en arkiverad version av samma sidor.

Vad betyder havet för vädret i Lemland?

Lemland är till största delen vatten: av kommunens 965 km² är 852 km² hav, enligt Wikipedia. Havet är aldrig långt borta. Det märks i siffrorna. Havet lagrar sommarens värme och släpper den långsamt under hösten och förvintern: i oktober är medeltemperaturen vid Nyhamn 8,3 °C mot 6,9 °C i Jomalaby, och i januari ligger Nyhamn på 0,2 °C när Jomalaby har -1,4 °C.

På våren är det tvärtom. Vattnet är fortfarande kallt, och Nyhamn ligger efter: 7,7 °C i maj mot 9,2 °C i Jomalaby. Vid Nyhamn är augusti till och med marginellt varmare än juli.

För en besökare betyder det ungefär så här:

  • Sommaren (juni till augusti) är mild snarare än het. Medeltemperaturen ligger kring 17 °C i juli och augusti, med medelmaximum strax över 20 °C inne på land.
  • Hösten är lång och förhållandevis mild men blötare. Oktober är årets nederbördsrikaste månad i Jomalaby med 74 mm.
  • Våren är torr (31 mm i april) men sval vid kusten, särskilt i blåsigt väder.
  • Vintern pendlar kring nollan. Snö och kyla kommer och går, och vissa vintrar fryser havet.

Hur ljust är det på sommaren?

Åland ligger kring 60 grader nord. Enligt soltabellerna för Mariehamn på gaisma.com går solen upp klockan 4.15 och ner klockan 23.09 vid midsommar, alltså nästan 19 timmar mellan soluppgång och solnedgång. Vid vintersolståndet går solen upp ungefär kvart i tio och ner halv fyra, och dagen är knappt sex timmar lång.

Fryser havet runt Lemland på vintern?

Det varierar mycket mellan vintrarna. Enligt FMI varar isvintern i Östersjön normalt från november till slutet av maj, och under en genomsnittlig vinter fryser bland annat Skärgårdshavet. Under milda vintrar är isen betydligt mindre utbredd: vintern 2020 hade Östersjön den minsta isutbredning som FMI har registrerat, 37 000 km² när isen var som störst.

När isen väl lägger sig blir den en del av vintern i Lemland, och kommunens egna bilder visar skidspår ute på havsisen. Men havsis är förrädisk. Kontrollera FMI:s isläge, bedöm isen på plats och följ säkerhetsråden i vår guide Lemland med barn.

Vilka är värme- och köldrekorden i Lemland?

FMI:s öppna data för stationen Lemland Nyhamn går tillbaka till 1959. Enligt de dygnsvärden vi gick igenom i oktober 2026:

  • Värmerekord: 28,8 °C den 23 juli 2025. Tidigare var 28,7 °C högst (17 juli 2018 och 28 juli 2019), vilket är den siffra som fortfarande står i engelska Wikipedias klimattabell.
  • Köldrekord: -29,2 °C den 10 januari 1987.

Dataserien har luckor, så rekorden gäller de dagar som finns i FMI:s öppna data.

När är det bäst att besöka Lemland?

Det beror på vad du vill göra. För bad, båtliv vid Lemströms kanal och långa ljusa kvällar är juli och augusti de varmaste månaderna. Juni är ljusast men något svalare. September är fortfarande mild, med en medeltemperatur på 13,1 °C vid Nyhamn. Vintern passar den som vill ha lugn och, med lite tur, is. Oavsett årstid: kolla prognosen samma dag, eftersom vinden från havet snabbt kan ändra hur vädret känns.

Vanliga frågor

Var hittar jag dagens väder i Lemland?

Dagens prognos för Lemland finns hos Meteorologiska institutet (FMI), SMHI och norska yr.no, länkade högst upp på den här sidan. FMI är Finlands väderinstitut och har en egen observationsstation i Lemland, Lemland Nyhamn.

Hur varmt är det i Lemland på sommaren?

Juli och augusti är de varmaste månaderna, med en medeltemperatur kring 17 °C vid Lemland Nyhamn under normalperioden 1991 till 2020. Inne på fasta Åland, vid FMI:s station i Jomalaby, ligger medelmaximum i juli på 21,2 °C. Det högsta värde FMI har registrerat vid Nyhamn är 28,8 °C, den 23 juli 2025.

Hur kallt blir det i Lemland på vintern?

Vintrarna i Lemland är milda för att vara nordiska: februari, den kallaste månaden, har en medeltemperatur på -1,1 °C vid Lemland Nyhamn. Kalla perioder förekommer ändå, och köldrekordet vid stationen är -29,2 °C från den 10 januari 1987.

Regnar det mycket i Lemland?

Årsnederbörden vid FMI:s närmaste station med nederbördsstatistik, Jomala Jomalaby, är 628 mm under normalperioden 1991 till 2020. Våren är torrast, med 31 mm i april, och hösten blötast, med 74 mm i oktober.

Fryser havet runt Lemland på vintern?

Det beror på vintern. Enligt FMI fryser Skärgårdshavet under en genomsnittlig isvinter, medan isen är betydligt mindre utbredd under milda vintrar. Aktuellt isläge finns på FMI:s islägessida, och isen ska alltid bedömas på plats innan man går ut på den.

När är det ljusast i Lemland?

Kring midsommar går solen i Mariehamn upp strax efter klockan fyra och ner efter klockan elva på kvällen, enligt soltabellerna på gaisma.com, vilket ger nästan 19 timmar sol. Vid vintersolståndet är dagen knappt sex timmar lång.

Källor

  1. FMI: temperaturstatistik, normalperioden 1991 till 2020 (arkiverad december 2025)
  2. FMI: nederbördsstatistik, normalperioden 1991 till 2020 (arkiverad oktober 2026)
  3. FMI öppna data: dygnsvärden Lemland Nyhamn, juli 2025
  4. FMI öppna data: dygnsvärden Lemland Nyhamn, januari 1987
  5. FMI: Isvintern i Östersjön
  6. Wikipedia: Lemland (klimattabell)
  7. Gaisma: soluppgång och solnedgång i Mariehamn
  8. FMI: vädret i Lemland
  9. SMHI: väderprognos för Lemland
  10. yr.no: prognos för Lemland
  11. FMI: isläget

Fler guider